spotify

Struktura pracy w Spotify

Hej,

czy wiesz jak zorganizowana jet praca w firmie Spotify? Jak to jest, że wszystkie komponenty wchodzące w skład tej aplikacji rozwijają się w szybkim tempie? Nowe wersje zawierają głównie ulepszenia bo użytkownicy nie zgłaszają błędów. Kto pracował nad dużym projektem ten wie jak ciężko jest zapanować nad cyklem wydawniczym i jak trudno dopilnować żeby wszystko ze sobą działało.

Zarząd w firmie Spotify wymyślił, że podzieli całą aplikację na jak najmniejsze niezależne moduły. Tak powstał między innymi moduł wyszukiwarki. Wizualnie jest to bardzo prosta sprawa – pole do wyszukiwania. Niby błacha rzecz ale w Spotify postawiono na jakość i UX. Do każdego modułu , w tym także wyszukiwarki, przypisany jest zespół składający się z programistów iOS, Android, Windows, macOS, grafika, analityka i jeśli „projekt” tego wymaga to także innych osób. W ten sposób każdy najmniejszy szczegół w programie jest spójny bo pisany przez zespół, który bardzo dobrze go zna i dopracowany bo osoby zajmujące się nim mogą go także rozwijać.

To, że zespół może rozwijać dany moduł powodowało w przeszłości błędy i wymusiło małą reorganizację pracy. Spotify pisane jest jako aplikacja WEB uruchamiana poprzez WWW albo natywne aplikacje. Zespoły miały możliwość wrzucania swoich pomysłów bez odgórnego zezwolenia jako funkcjonalność testowa. Testy w Spotify wyglądają w ten sposób, że testowana funkcjonalność udostępniana jest małej grupie użytkowników i jeśli się sprawdzi to dodawana jest do głównej wersji.  Taka niezależność programistów spowodowała, że w jednym czasie były dziesiątki wersji programu i osoby siedzące obok siebie na przykład w biurze miały inne wersje co było kłopotliwe dla użytkowników. Firma nie zrezygnowała z niezależnych zespołów tylko wprowadziła osobę zarządzającą zespołami, która to osoba musi zatwierdzić każdą zmianę.

Podział obowiązków w projekcie spowodował u pracowników poczucie odpowiedzialności za daną część programu co zaowocowało nowymi funkcjonalnościami i polepszeniem jakości kodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *